Nie śpij, bo cię przegłosują! Solidarność Młodzież dla Wolności Solidarność W samo południe
Spotkanie z Władysławem Frasyniukiem Spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem Spotkanie z Krzysztofem Kozłowskim

Spotkanie z Panem Władysławem Frasyniukiem

1 kwietnia 2014 r drezdenecka młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyła w spotkaniu z Władysławem Frasyniukiem, polskim politykiem, przedsiębiorcą, działaczem opozycji w PRL, byłym przewodniczącym Unii Wolności i Partii Demokratycznej, posłem na Sejm I, II i III kadencji. Władysław Frasyniuk bardzo ciekawie i przekonywująco wyjaśnił młodzieży, na czym polegał fenomen obrad Okrągłego Stołu i jakie miało to znaczenie dla przyszłej Polski i Polaków. Zaproszony gość wyjaśnił również, że najbardziej istotnym elementem negocjacji prowadzonych od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku był przede wszystkim dialog i kompromis między przedstawicielami władz PRL i opozycji solidarnościowej. Władysław Frasyniuk przypomniał również wydarzenia związane ze stanem wojennym, ale również ważne tzw. porozumienia sierpniowe 1980 rok. Jak zaznaczył przybyły gość, dla niego osobiście ważne są dwie daty, dwa wydarzenie, które łączy z wolną i niepodległą Polską: obrady Okrągłego Stołu i wybory 4 czerwca 1989 rok. Rozmówca przywołał również wydarzenia związane z aresztowaniem i czteroletnim pobytem w więzieniu. Podkreślił stanowczo, że ważnym elementem w tworzeniu nowej Polski były rozmowy, kompromis i utworzenie systemu wolnego od nienawiści. W wypowiedziach W. Frasyniuka nie zabrakło również ciekawych i spontanicznych anegdot z życia osobistego i politycznego, co niewątpliwie przekonało słuchaczy do zadawania pytań, m.in. o sytuację w Rosji i na Ukrainie, o polską demokrację czy wybory do Parlamentu Europejskiego.

Na zakończenie spotkania gość podkreślił, iż najważniejsza jest wolność, możliwość dokonywania jakichkolwiek wyborów i mądra umiejętność decydowania o sobie.

EG

Spotkanie z Panem Henrykiem Wujcem

10 marca 2014 roku w ZSP w Drezdenku odbyło się kolejne spotkanie ze znaną postacią w ramach inicjatywy szkolnej „Spotkanie z żywą lekcją historii”. Tym razem, mury drezdeneckiej szkoły odwiedził pan Henryk Wujec– polski polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, doradca Prezydenta RP ds. społecznych.

Pan Henryk Wujec bardzo sugestywnie i z pełnym zaangażowaniem wspominał lata swojej młodości i czas dojrzałości politycznej. Pierwsze próby przeciwstawienia się zafałszowanej historii. Gość spotkania przypomniał wydarzenia pierwszych strajków robotników, m.in. w Ursusie i Radomiu w latach siedemdziesiątych, ale podkreślił również, że przełomowym wydarzeniem był lipiec 1976 roku, „kiedy na korytarzach sądowych zamanifestowano pełną solidarność z robotnikami represjonowanymi z Ursusa”. Opozycja uświadomiła sobie po zwolnieniu robotników, że warto być wiernym swoim przekonaniom, być odważnym, wierzyć w to, co się robi i rozszerzać swoją działalność. Następnie pan Henryk Wujec przypomniał wydarzenia związane z powstaniem Komitetu Obrony Robotników, NSZZ „Solidarność” i postacią Lecha Wałęsy, Jacka Kuronia, 21 postulatami „Solidarności”, porozumieniami sierpniowymi w Gdańsku. Przypomniał wydarzenia obrad Okrągłego Stołu i wybory parlamentarne 1989 roku i zwycięstwo nowej, wolnej Polski…

Na zakończenie spotkania pan Henryk Wujec pozostawił refleksję, że charakter i dalszy rozwój współczesnego państwa pozostawia młodemu pokolenia… To m.in. młodzi ludzie zadecydują, jak będzie wyglądał i w jakim kierunku będzie podążał nasz kraj…

Spotkanie z „żywą historią” po raz kolejny okazało się ważne i pouczające, gdyż taka forma kontaktu z naszą przeszłością przemawia do nas najpełniej.

EG

„… w godzinie ciężkiej próby…”

W listopadzie i grudniu (do 20 XII) 2013r w holu ZSP Drezdenko jest prezentowana wystawa IPN „… w godzinie ciężkiej próby…” Opozycja gorzowska od stanu wojennego do wyborów czerwcowych 1989 r. otwarta dla wszystkich mieszkańców Drezdenka.

Wystawa stanowi najważniejsze dopełnienie dotychczasowych wystaw, takich jak: „Warto było. Niezależne Zrzeszenie Studentów AWF Poznań filia Gorzów Wlkp. 1980/1981”, „Ruch Młodzieży Niezależnej”, „Narodziny wolności” czy „Karnawał Solidarności w Gorzowie Wlkp. 1980 –81”, które opowiadają o wydarzeniach lat osiemdziesiątych w Gorzowie i regionie.

Celem ekspozycji jest przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń najnowszej historii Polski przez pryzmat wydarzeń w regionie. Dodatkowo ma ona za zadanie być nie tylko źródłem informacji historycznych, ale także wspomagać budowę lokalnej tożsamości, tak ważnej dla społeczeństwa regionu. Wśród prezentowanych materiałów można poznać podziemne wydawnictwa powstałe w Gorzowie Wlkp. i regionie, Radio „Solidarność” oraz treść dalekopisów przesyłanych z Gorzowa Wlkp. do Komitetu Centralnego PZPR w Warszawie. Wszystko to jest wzbogacone o poruszające relacje świadków tych wydarzeń.

„Chcieliśmy być sobą”… Spotkanie z panem Markiem Rusakiewiczem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku

Wczytując się w karty naszej historii, jej krętych dróg i przełomowych wydarzeń, nie sposób przejść obojętnie wobec jednostek wybitnych, wielkich postaci czy znaczącego pokolenia Polaków, którzy często dla prawej idei rezygnowali z własnej wolność czy niezależność.

Jedną z takich postaci jest niewątpliwie pan Marek Rusakiewicz – polski polityk, menedżer, poseł na Sejm X kadencji, który wraz ze swoją „historią” przybył 29 października 2013r. do ZSP w Drezdenku na spotkanie z tutejszym gronem pedagogicznym i młodzieżą.

Pan Marek Rusakiewicz był założycielem i liderem Związku Młodzieży Antykomunistycznej w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1979 – 1981, w 1981 roku współpracował z regionalną Solidarnością, a od 1982 roku stał na czele Młodzieżowego Ruchu Oporu, organizował również Ruch Młodzieży Niezależnej, któremu przewodniczył w latach 1983 – 1988. Jak sam bohater spotkania podkreślił, „opozycyjna organizacja młodzieżowa zrodziła się ze świadomości młodych ludzi, którzy okazali wątpliwość, nieufność wobec tego, co oficjalnie głoszono i bunt przeciwko zakłamywaniu historii i rzeczywistości”. Należy przy tym wspomnieć, że jako działacz konspiracji młodzieżowej był dwukrotnie aresztowany. Wspólnie z Ruchem Młodzieży Niezależnej przeciwdziałał ustrojowi komunistycznemu, a o sobie i kolegach mówi: „Pokolenie stanu wojennego”. Jego opozycyjne działania w czasie stanu wojennego, to m.in.: antykomunistyczne napisy na murach, ulotki zrzucane z wieżowców, plakaty, współpraca z Solidarnością, współredagowanie gazety o tematyce opozycyjnej „Szaniec”. Pan Marek Rusakiewicz wspominał również o stworzeniu prowizorycznej stacji radiowej, która z sukcesem zakłócała linie radiowe i telewizyjne ówczesnych gorzowskich mediów, udostępniając przy tym drogą radiową nielegalne audycje radia „Solidarność”, tym samym narażając opozycjonistów na niebezpieczeństwo ze strony Służb Bezpieczeństwa. Ostatnim akcentem spotkania było wspomnienie publikacji „Chcieliśmy być sobą. Ruch Młodzieży Niezależnej we wspomnieniach uczestników (1983 – 1989)”, którą pan Marek Rusakiewicz napisał wraz z przyjaciółmi. Książka stanowi upamiętnienie działalności konspiracyjnej organizacji.

Dodajmy, że w roku 2012 opozycjonista został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Spotkanie z panem Markiem Rusakiewiczem było dopełnieniem wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, która gościła w drezdeneckiej szkole: „Ruch Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wlkp.” i „Karnawał Solidarności w Gorzowie Wlkp. 1980 – 1981” . Na pewno zgromadzeni na łączniku szkoły słuchacze nie mieli żadnej wątpliwości, że świadkowie minionych czasów mówią do nas najpełniej…

EG

Wystawy IPN

Już po raz kolejny w głównym holu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku usytuowano dwie ważne wystawy, poświęcone tym razem naszej historii najnowszej, m.in.: „Ruch Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wlkp. i „Karnawał Solidarności w Gorzowie Wielkopolskim 1980 – 1981”. Obie prezentacje zostały przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, Delegatura w Gorzowie Wielkopolskim.

Pierwsza z wystaw, pod tytułem „Ruch Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wlkp.”, prezentuje dokonania podziemnej organizacji młodzieżowej, działającej w Gorzowie Wielkopolskim od lat osiemdziesiątych. Wystawa doskonale wskazuje na działalność młodych ludzi, którzy skupieni w Ruchu wydawali podziemną gazetę „Szaniec” i malowali na murach napisy, m.in. przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Klempiczu. Jedną z najbardziej znanych akcji działaczy Ruchu Młodzieży Niezależnej było w 1984 roku zdjęcie tablicy, upamiętniającej sowieckiego generała Nikołaja Bierzarina, z obelisku i namalowanie tam antypaństwowych napisów.

Druga wystawa: „Karnawał Solidarności w Gorzowie Wielkopolskim 1980 – 1981” to ekspozycja, która przedstawia wydarzenia, jak i osoby związane z NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim w okresie 1980 – 1981 r. Zaprezentowano na niej tło, przebieg i finał działalności związku w czasie 16 miesięcy legalnej działalności. Poszczególne plansze ukazują podpisanie porozumień między strajkującymi, a władzą w sierpniu 1980 r., utworzenie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gorzowie Wlkp., powstawanie Zakładowych Komitetów Założycielskich, udział w strajkach, kontakty z władzami, wydawanie prasy związkowej, zjazdy, tworzenie organizacji funkcjonujących niejako „obok” NSZZ „Solidarność” oraz wprowadzenie stanu wojennego.

Zaprezentowane wystawy są doskonałą lekcją historii nie tylko dla pasjonatów naszych często krętych dziejów, ale również uczniów, nauczycieli czy społeczności lokalnej, którą już dziś zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły.

EG

Copyright by Damian